הגות: מאמרים ועוד

 אוסף מאמרים ומאמרונים שנכתבו במהלך השנים האחרונות.
( כנראה יש עוד שמצויים אי שם ברשת…)

חזרה לדף הגות ושירה

דברים מעניינים במיוחד:

ככה יעשה לאיש שנאמר עליו – "ויחכם מכל אדם" – תעלומת הדרת שלמה המלך, החכם מכל אדם, מפנתאון החשובים והפיכתו לפלקט. חכמתו הבלתי נתפסת והייחודית מכל אדם שהיה ויהיה, מאיימת מדי במקרא. כך חולפת תהילת עולם גם לחכמה אנושית שהתעלתה לכדי חכמת האל.

ידע כל ילד עברי את המעינות מהם שואבים רבנים המתיראים חרדה גדולה מאשה – העיוות הנפשי של רבנים ומנהיגי דת כיום שואב את השנאה והפחד מנשים בכלל ומיניות בפרט ממקורות ההלכה. ומדוע הם ממררים את חיי הציבור בכך, במקום לטפל בעצמם. שווה עיון!

הבל האין ושקר היש – מהו היש? כיצד אנו יודעים שהוא קיים? התשובות האפשריות נוגדות את האינטואיציה שלנו.. אברום רותם, "אלכסון" מרץ 2018.

התבוננות בדומם, צומח וחי כמודל אמוני למאמין.  "שירת הבריאה" היהודית, ודרשת  אַוואַדְהוּטָה ההינדי- התפעמות ממורכבות ופילאי דומם, צומח וחי כמקור ללימוד והשראה. דוגמה מהיהדות ודוגמה מטקסט הינדי קדום. לא ארוך ומתגמל אינטלקטואלית

מה קורה שחכם יהודי וחכם הינדי מתאווים לאשה מפתה, ואינם יכולים להתגבר על יצרם, ואף מסכנים את חייהם לשם כך. שני סיפורים משני עולמות שונים מאד, התלמוד הבבלי מכאן, והסיפורת ההינדית מכאן, בהם התפאורה מאד דומה, אך הלקחים שונים. למאמר

אשרי המאמין – כולנו מאמינים, אין טעם לשפוט איזו אמונה חשובה יותר ועליונה, כי הכל שאלה של אמונה. נסכים שמה שחשוב זה אי עיוורון מסורי בשם האמונה.  ראו המאמר בכתב העת "אלכסון"

סובב הולך ושב – תפיסת הזמן המחזורי אז והיוםזמן מחזורי אינה הזיה כמו שזה נשמע ממבט ראשון…. ראו מאמר מקיף בנושא מאת אברום רותם, ב"אלכסון".

כי הבל היש ושקר האין  למה 'רוחניות' היא שם המשחק האמתי ביננו לעולם, ולמה היֵשׁ אינו היש שחשבנו, והאַיִן אינו אַיִן

סדרה שתתרחב בהמשך- כשהאר"י פגש את הָרִי (קרישנה)
בעיקר מקרא, ובהגווד גיתה וכתבים אחרים
רוח'ניות ואחיותיה
ו… עוד ללא כותרת